Handlowcy i usługodawcy międzywojennej Hajnówki



Alkon Berta – sklep odzieżowo-bieliźniarski
Asz Borek – skup szczeciny i kopyt
Asz Diodi – dorożkarz
Babiarz Józef – restauracja „Niespodzianka”
Bas Dora – wyrób cembrowin studziennych;
Bas Hersz – sklep spożywczy
Bielin Nisan – ?
Borowska Stefania – akuszerka
Brański Szloma – szmaciarz
Brener – sklep techniczny
Brzeziński Elko – rzezak rytualny
Bublacki Chajkiel – skup zboża oraz sklep z artykułami spożywczymi i kolonialnymi
Czachowski Mowsza – sprzedaż mięsa
Dworecki Wolf – herbaciarnia
Dymiński Józef Wiktor – sklep łódzkich towarów bławatnych i drobnej galanterii; piwiarnia
Dystelman Boruch – rymarz
Edelman – sprzedaż wapna
Enoch Bachrach – dostawca piwa
Epsztajn Mejer – sklep materiałów bławatnych
Epsztejn Szejna – sprzedaż manufaktury i galanterii
Fajnsod Ajzyk – rzezak rytualny
Farber Raja – piwiarnia
Feldman Boruch – handel wapnem
Fleszcz Juda – stolarz
Flisiński Michał – współwłaściciel (z Franciszkiem Gubickim) restauracji
Forkasiewicz Stefan – handel win i wódek
Gierek Abram – wozak, dostawca
Gliński Adam – współwłaściciel (z Wincentym Hermanowskim) apteki
Gliński Stanisław – współwłaściciel apteki
Godlewski Jan – restauracja „Niespodzianka”
Goldberg Sonia – sprzedaż towarów bławatnych i ubrań gotowych
Goldberg Wolf – ubrania i buty; sprzedaż artykułów spożywczych
Gołdacki Aron – wyroby mleczne
Górski Michał – piwiarnia
Grodzieński Abram – wytwórnia kwasu „Grodzieńskiego”
Grodzieński Aron – komunikacja autobusowa
Grodzieński Josel – autobusy pasażerskie
Grosman Herszko – cholewkarz
Grosman Szymon – cholewkarz
Gruskin Bejla – sprzedaż żelaza
Gubicki Franciszek – współwłaściciel (z Michałem Flisińskim) restauracji
Gulant Chaim – pasmanteria i guziki
Gulant Leon – handel buzą i chałwą
Gulant Lova – sprzedaż oleju, cebuli, czosnku
Heller Jowel – sprzedaż i wypożyczanie roweru
Hermanowski Wincenty – współwłaściciel (z Adamem Glińskim) apteki
Izbucki Jozue - ?
Jabłonowicz Szaja – rymarstwo
Jabłoński Stanisław – kawiarnia i wyszynk piwa
Jarzęcka Felicja – sklep spożywczy
Jarzęcki Piotr – sprzedaż artykułów spożywczych i galanterii
Jastreb Mojżesz – szklarz
Jęczmień Izaak – kupiec
Joła Moszko – stolarz-szklarz
Judewicz Mojżesz – skład cementu i dachówek
Kac Majer – dekarz, szklarz, stolarz
Kagan Josel – współwłaściciel tartaku
Kagan Szloma – handel drzewny; współwłaściciel (ze Srulem vel Izraelem Szostakowskim) tartaku parowego
Kamiński Stanisław – współwłaściciel S-ki „Hurtpol” z o.o.
Kapłański Pinkus – radia
Kapuścińska Hera – dentystka
Katelański Izaak – fotograf artystyczny
Kawer Hersz – warzywa i nasiona
Kestin Pejsach – fotograf
Kimmer Icek – pośrednik drzewny
Kobylański Szymon – sklep spożywczy; piekarz
Konopiata Ida – sklep spożywczy i galanteryjny
Konopiaty Berko – sklep spożywczy oraz wypiek pieczywa, hurtownik śledziowy
Konopiaty Jankiel – piekarz; sklep spożywczy
Konopiaty Moszko – autobus osobowy
Konach Alpert – czapnik
Koppe Nachman – rabin
Kosińska Bronisława – wyszynk piwa i sprzedaż artykułów spożywczych
Kosiński Stanisław – sklep spożywczy
Kosowicki Izaak – sklep obuwia
Kosowicki Mojżesz – konfekcja męsko-damska
Kozaczyńska-Jabłonowska Halina – lekarz
Kraśniańska Genia – sprzedaż artykułów spożywczych i galanterii
Kraśniańska Zelda – sprzedaż artykułów spożywczych i galanterii
Kraśniański Dawid – skup i sprzedaż drewna (wspólnik: Mozes Plutycki)
Kraśniański Jakub – skład rowerowy
Kraśniański Moszko I – lodziarnio-herbaciarnia
Kraśniański Moszko II – skup wełny i szmat
Kraśmański Dawid – sprzedaż materiałów dachowych
Kraśmiński Moszko – hurtownia nafty i smarów
Krawczyk Wojciech – sprzedaż mięsa i wędlin
Krawiecki Srul – papiery piśmienne
Kreśniańska Rebeka – sprzedaż artykułów spożywczych i galanterii
Krzewski Grzegorz – wyrób i sprzedaż wędlin
Kulpanowska Władysława – kawiarnia oraz sprzedaż piwa
Kurel Tichon – piwiarnia i sklep spożywczy; współwłaściciel Kino-Teatru „Luks” (z Piotrem Rzepeckim)
Kuźmicki Ludwik – sklep galanteryjny
Lange Stanisław – współwłaściciel spółki firmowej zajmującej się sprzedażą wędlin i mięsa
Lewicka Michalina – sklep spożywczo-kolonialny i wyrobów tytoniowych
Linkiewicz Mojżesz – sprzedaż żelaza
Linkowski Mejer – kierownik apteki
Linkowski Mojżesz – współwłaściciel apteki
Lippel Ignacy – brakarz drzewny i handel drzewny
Lubowicki Władysław – sklep spożywczy, sprzedaż galanterii
Łukjaniuk Stanisław – handel win i wódek
Łukaszek Jan – mleczarnia oraz sprzedaż wyrobów tytoniowych
Łysiak Leokadia – sprzedaż artykułów kolonialnych
Małmed Hersz – przedstawiciel firmy „BATA”
Maranc Anna – sprzedaż galanterii
Markus Jakub – makuchy, olej
Medwied Alter – czapnik
Michał Adam – współwłaściciel apteki
Miklacki Moszko – skup szczeciny i kopyt
Mikułowska Helena – sprzedaż materiałów piśmiennych i galanterii
Mikułowski Józef – sklep spożywczy; współwłaściciel S-ki „Hurtpol” z o.o.
Mużynik Lejb – sklep spożywczy i ciastkarnia
Niewiński Franciszek – piekarnia; współwłaściciel S-ki „Hurtpol” z o.o.
Nurman – krawiec
Nurzyński Józef – współwłaściciel apteki
Orłowska Maria – skład apteczny
Paltynowicz Zelik – adwokat, radca gminy żydowskiej
Panicz Zelman – sprzedaż mięsa
Pawłowski Władysław – sklep i sprzedaż drzewa
Pitkowski Mendel – sklep jaj i wełny oraz lnu
Poźniak Rubin – zegarmistrzostwo i skup dewiz
Plutycka Dora – wypiek i sprzedaż pieczywa
Plutycki Mojżesz – sól, nafta, zboże i kasza; sklep spożywczo-galanteryjny
Plutycki Mozes – skup i sprzedaż drewna (wspólnik: Dawid Kraśniański)
Plutycki Nosko – sklep spożywczy i sprzedaż towarów galanteryjnych
Plutycki Wejwel – hurt artykułów spożywczych
Plutycki Wolf – skup i sprzedaż drewna
Podłaszczyk Konstanty – piwiarnia
Protasiuk Stanisława – herbaciarnia i piwiarnia
Ptak Mordko – krawiec męski
Punia (Punid?) – wozak
Rabinowicz Estera – kosmetyki, gorsety, pończochy
Radzimiński Witold – współwłaściciel (z Henrykiem Tuzińskim) spółki firmowej Płody leśne w Hajnówce
Rajman Abram – sklep nasienny i skup opakowań
Rakowiecki Tadeusz – lekarz
Ratajczyk Henryk – sprzedaż mięsa i wędlin
Ratajczyk Tadeusz – współwłaściciel spółki firmowej zajmującej się sprzedażą wędlin i mięsa
Regiser Aleksander – lekarz-ginekolog
Reznik Berko – sprzedaż drewna
Rozensztajn Icchok – szycie kożuchów
Różański Szaja – benzyna, nafta, smary
Rubin Chału – fryzjer
Rubinsztajn Rubin – handel opałem
Sapirsztajn Nachim – drogeria, sznury, liny, okucie
Sawicki Józef – skup i sprzedaż drzewa
Sawicki Konstanty – handel win i wódek
Sawicki Paweł – skup i odsprzedaż drewna
Siedlecka Zofia – sklep bławatno-galanteryjny i spożywczo-kolonialny
Siekierko Maria – sklep spożywczy
Siekierko Zygmunt – sklep spożywczo-kolonialny
Siemianowski Abram – fryzjer męski
Siemianowski Rachmil – fryzjer męski
Skałka Lejzor – handel mąkami i kaszami
Suchowolska Rajza – kupiec
Suchowolska Roza – sklep spożywczy
Synalewicz Moszko – rzeźnik
Szachocki Wolf – rzeźnik
Szelba Eliasz – rzezak rytualny
Szewc Chaim – hurtownik
Szlejfer Samuel – przedstawiciel firmy Baczewski
Szmulewicz Zelman – sprzedaż gotowego ubrania (spółka z Marią Treszczańską)
Szostakowski Srul vel Izrael – współwłaściciel (ze Szlomą Kaganem) tartaku parowego
Sztejnberg Salomon – rentier
Sztern Lejzor – brakarz tarcicy liściastej
Szumacher Mejer – żona – krawiectwo damskie
Torgowla Jankiel – sklep spożywczy i krawiectwo; skup drzewa celem odsprzedaży
Tęcza Szaja – rzeźnik
Torgowla Dresla – sklep spożywczy
Treszczańska Maria – sprzedaż gotowego ubrania (spółka z Zelmanem Szmulewiczem)
Tryszyński Judel – kupiec
Tuziński Henryk – współwłaściciel (z Witoldem Radzimińskim) spółki firmowej Płody leśne w Hajnówce
Urman Ajzyk – wyrób dachówek i gąsiora
Wacht Joachim – wyroby cementowe
Wadman Moszko – piekarnia
Wajnsztok Ajzyk – machorka, bibułka, papierosy
Wasilewska Helena – piwiarnia
Wasilewski Stefan – sprzedaż mięsa i wędlin
Werpachowski Aszyk – dorożkarz
Wierzbicki Władysław – kawiarnia
Winiar Jakub – handel olejem
Wiśniewski Abram – robotnik tartaczny
Witkowski Stanisław – bufet kolejowy
Włodarski Marian – sprzedaż mięsa i wędlin
Włodarski Władysław – sprzedaż wędlin i mięsa
Wnętrzycki Antoni – sprzedaż mięsa i wędlin
Woźniak Józef – jadłodajnia
Wróbel Hersz – szewc
Zakrzewski Andrzej – handel win i wódek
Zamienczykowski Icek – wyrób garnków glinianych
Zarachowicz Rachmil – rymarz
Zelman Mojżesz – rzeźnik
Zgliczyński Kazimierz – handel drzewem; współwłaściciel S-ki „Hurtpol” z o.o.
Zynger Ewa – krawcowa damska
Zynger Abram i Ezra – sprzedaż maszyn do szycia, rowerów i sprzętu radiowego

(Oprac. Piotr Bajko)

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak
Białowieża Białowieża Masiewo Pizza Lublin