Handlowcy i usługodawcy międzywojennej Białowieży



Autor, zdając sobie sprawę z tego, że poniższy wykaz handlowców i usługodawców międzywojennej Białowieży jest niepełny, prosi wszystkie osoby, które mogą go uzupełnić o kontakt (adres poczty elektronicznej: piotrbajko@wp.pl).

Abramowicz – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Alkon Samuel – sklep z galanterią, bławatami, manufakturą (Stoczek);
Anisimowa Sosza – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Arantowicz Stanisław – kowal (Podolany);
Augustyniak Wojciech – młyn parowy (Krzyże);
Babicki Włodzimierz - sklep tytoniowy (Krzyże), sklep spożywczy (Zastawa);
Bachrach Sara – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Bachryk – stolarz (Stoczek);
Bagińska Ludmiła – sklep z art. spożywczymi;
Bendnar Pejsach – sklep z art. spożywczymi i galanterią;
Berko – łaźnia-bania (Stoczek);
Białobrodski J. – kawiarnia;
Birnbaum – piekarnia (Stoczek);
Bler M. – sklep z art. spożywczymi;
Bocian Sima - sklep spożywczy (Stoczek);
Borowik E. – sklep z art. spożywczymi;
Borus M. – fryzjer;
Bublacki Ch. – sklep z art. spożywczymi;
Burnsztejn Wiktor – handel drewnem (Stoczek);
Buszko Teodor – cieśla;
Byszko – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Cienka Edzia - sklep z wyrobami żelaznymi i naczyniami kuchennymi (Stoczek);
Cienki Natan Nasym - sklep spożywczo-galanteryjny i żelazny (Stoczek);
Cynamon Jankiel – piwiarnia, skup drewna opałowego (Stoczek);
Cynebał – handel drewnem;
Cywiński - zakład krawiecki (Stoczek);
Czarnocki Marek – sklep z art. spożywczymi i galanterią (Stoczek);
Czerniewicz Antoni - zakład rzeźbiarski (Krzyże);
Dawidowicz M. – krawiec;
Dąb M. – kowal;
Dmitruk Nikonor – sklep z art. spożywczymi Teremiski);

Drążek Józef – sklep mięsno-wędliniarski (Stoczek);

Droń Zenaida – piwiarnia, sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Drozdowska Chana – sklep z galanterią i bławatami (Stoczek);
Dworecka Chana - piwiarnia (Stoczek);
Fader Piotr - kupiec (Stoczek);
Forkasiewicz Stefan – restauracja, następnie handel win i wódek (Stoczek);
Gajda – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Galperin Icko – sklep z art. spożywczymi, galanterią i bławatami;
Gelink Edmunda – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Gniado Bolesław – sklep z art. spożywczymi i wędlinami;
Goldberg Szaja – piwiarnia (Stoczek);
Goldkind Kopel – sklep z bławatami, piwiarnia (Stoczek);
Gorkowczuk Maria - sklep spożywczy (Wojciechówka);
Góra Judel – sklep mięsno-wędliniarski (Stoczek);
Grabska – sklep z art. spożywczymi, galanterią i bławatami;
Grabski Szloma Zelman – sklep z art. spożywczymi i bławatami, sklep żelazny (Stoczek);
Gruchman – handel drewnem (Zastawa);
Hofman Abram - sklep spożywczy (Czerlonka);
Jabłonowicz Bobla - piwiarnia (Stoczek);
Jagodziński Kelman – sklep ze sprzedażą skór, przyborów szewskich oraz nafty (Stoczek);
Jancałowski Józef - wyrób kwasu chlebowego (Stoczek);
Jastrzębski Franciszek – sklep mięsno-wędliniarski (Stoczek);
Jelizarow Abram – sklep z art. spożywczymi;
Kadysz Jejna – sklep tekstylny (Stoczek);
Kapłański Lejb - sprzedaż mięsa (Stoczek);
Karczewski Władysław - sklep spożywczy (Czerlonka);
Kaznikarska M. – sklep mięsno-wędliniarski;
Kestin I. - zakład fotograficzny (Stoczek);
Klein – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Klejnerman Kejla – sklep z art. spożywczymi i galanterią (Zastawa);
Klejnerman Mejer – sklep z art. spożywczymi i bławatami (Zastawa);
Klejnerman Nechman – sklep z art. spożywczymi, galanterią i naczyniami kuchen., sklep mięsny (obydwa – Stoczek);
Knerazowski – usługi sieczkarskie (Tropinka);
Kolesińska M. – zakład fotograficzny;
Kołacznikow Bazyli - herbaciarnia (Stoczek);
Kowalczuk – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Kowalewski Franciszek – piwiarnia (Stoczek);
Kozak Filip – kowal (Podolany);
Kozłowski – zakład szewski i fotograficzny (Stoczek);
Kramodruszko S. – sklep z art. spożywczymi;
Krasnodębski Józef – herbaciarnia i sklep z art. spożywczymi (Czerlonka);
Krasnopolski - zakład krawiecki (Stoczek);
Krawczuk Stefan - piwiarnia (Stoczek);
Kraśniański Chaim - sklep spożywczy (Czerlonka)
Krenicer Gerszon – sklep mięsny (Stoczek);
Kreszyn A. – fryzjer (Stoczek);
Krugman Perla – sklep z art. spożywczymi, bławatami i galanterią (Stoczek);
Krugman W. – sklep z art. spożywczymi, handel drewnem (Zastawa);
Krystkiewicz Józef - biuro leśne komisowo-ekspedycyjne (Zastawa);
Kukulski Leonard - sklep z art. spożywczymi, kolonialnymi i galanterią (Stoczek);
Kuryn Konstanty - sklep spożywczy (Wojciechówka);
Kuzniecow-Wejner Izaak – skup i sprzedaż drewna (Tropinka);
Lasz Karol – sklep mięsno-wędliniarski;
Lejman Bencjon - sklep spożywczo-galanteryjny (Stoczek);
Lejman I. – sklep z art. spożywczymi;
Lerenkind Icko – restauracja (Stoczek);
Lickiewicz Aleksander – kowal (Podolany);
Lickiewicz Maria – sklep z art. spożywczymi (Podolany);
Liniewska Sara – sklep z art. spożywczymi i bławatami (Stoczek);
Lubczyk Roza - sklep spożywczy (Stoczek);
Lubietkin Frejda – sklep z art. spożywczymi (Podolany);
Ławrynowicz Marian – lekarz;
Łaźna Rozalia – piwiarnia (Stoczek);
Malawicki Mikołaj – lekarz weterynarii;
Malecka Leja – sklep z art. spożywczymi i bławatami (Stoczek);
Malecka Miria – sklep z bławatami, galanterią i art. spożywczymi (Stoczek);
Malecki Chaim – usługi transportowe, sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Malecki Łazarz – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Malinowski B. – sklep mięsno-wędliniarski;
Malinowski Stanisław – sklep mięsno-wędliniarski (Stoczek);
Markowski Jan – sklep mięsno-wędliniarski (Krzyże);
Merba Abram – sklep mięsny;
Merba Genia – sklep z art. spożywczymi, sprzedaż zboża;
Mucha – sklep z przyborami krawieckimi;
Nachman – sklep mięsny (Stoczek);
Narbar A. – sklep mięsno-wędliniarski;
Narbar G. – sklep z art. spożywczymi;
Narbutowicz – krawiec;
Necha – skład win i wódek, restauracja (Stoczek);
Nowokolski W. – krawiec, sklep z bławatami (Stoczek);
Nowokolska Rachela – sklep z galanterią i bławatami (Stoczek);
Pawłowicz A. – sklep z art. spożywczymi;
Pawłowski W. – kowal;
Pikuła A. – piekarnia;
Pilichowska-Kołacz – akuszerka;
Pomeraniec Chananij – kowal;
Princ – piekarnia (Stoczek);
Princ J. – sklep z art. spożywczymi;
Przuziński F. – sklep z art. spożywczymi;
Pyszko W. – cegielnia;
Rabinowicz Motel – usługi transportowe, sklep z art. spożywczymi (Tropinka);
Rajna R. – sklep obuwniczy;
Rozencwejg Icko Dawid – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Ruda Rajna – sklep obuwniczy (Zastawa);
Rychter K. – piwiarnia;
Rzepniewski Władysław – piwiarnia;
Sawczycka Chana – piwiarnia;
Sawczycki – handel drewnem;
Siemieniuk Paweł – cieśla;
Skałka Chaja - sklep obuwniczy (Stoczek);
Skałko Sara – sklep obuwniczy i galanteria (Stoczek);
Skulski Wacław – skład apteczny (Stoczek);
Słonimska Rachela – sklep z art. spożywczymi, galanterią i bławatami;
Słonimski – sklep manufakturowy (Stoczek);
Smoktunowicz Olga – akuszerka, felczer;
Snabel Z. – sklep z art. spożywczymi;
Stawski Jakub – sklep z art. spożywczymi i galanterią (Stoczek);
Stawski Józef - usługi przewozowe (Stoczek);
Stawski L. – sklep z art. spożywczymi;
Stawski Sz. – sklep z art. spożywczymi;
Stopińska Janina – skład win i wódek (Stoczek);
Sycholec M – jadłodajnia;
Sydow Stanisław – sklep z art. spożywczymi (Grudki);
Szajbman Ch. – sklep z art. spożywczymi;
Szeletun Tomasz – sklep mięsno-wędliniarski (Zastawa);
Szerman Abram– tartak (za Podolanami);
Szewiec Chana – sklep z art. spożywczymi i galanterią (Stoczek);
Szlejfer – krawiec (Stoczek);
Szociński S. – rzeźnik;
Szpakowicz Katarzyna – akuszerka;
Szpetulski Jan – komendant Ochotniczej Straży Ogniowej;
Szrajbman Chana – sklep z art. spożywczymi, galanterią i bławatami (Stoczek);
Szrajbman Sara – sklep z bławatami i art. spożywczymi (Stoczek);
Szulc Genowefa - sklep spożywczy (Stoczek);
Szumarska Zofia – sklep z art. spożywczymi (Budy);
Szurukunacz Ryszko – sklep z art. spożywczymi i galanterią;
Szuster Aron – sklep z art. spożywczymi (Zastawa);
Szutowicz Władysław – sklep z art. spożywczymi (Grudki);
Szychulec Mieczysław – jadłodajnia i kawiarnia (Zastawa);
Świetliczna Olga -sklep spożywczy (Stoczek);
Tabacznik Salomon – sklep żelazny, sklep spożywczy (Stoczek);
Tarkowski – sklep z art. spożywczymi (Stoczek);
Tarkowski Antoni - piwiarnia (Krzyże);
Topolańska Gołda – lekarz-dentysta;
Walkowski Franciszek - wyrób i sprzedaż wędlin (Stoczek)
Waszkiewicz Roman – skład win i wódek (Stoczek);
Welwel W – piekarnia;
Wereszczyński Stanisław – piwiarnia (Zastawa);
Wiensko Józef – młyn parowy (Krzyże);
Wietrow Andrzej – sklep mięsno-wędliniarski (Zastawa);
Winokur I. – krawiec;
Wojtkowski Ludwik – apteka;
Wołkowstawski Lejb – sklep z art. spożywczymi (Zastawa);
Wołosiewicz M. – sklep z art. spożywczymi;
Wołosowicz Julia - sklep spożywczy (Podolany);
Wydzierzecki Jan – piwiarnia;
Wyżykowski Wacław - sklep spożywczo-galanteryjny (Krzyże);
Zaborny Piotr – sklep galanteryjny (Grudki);
Zając Mejer – sklep z art. spożywczymi (Zastawa);
Zamojski Zygmunt – piwiarnia (Stoczek);
Zborowska Stanisława - sklep mięsno-wędliniarski (Stoczek)
Zdankiewicz A. – cieśla;
Zdankiewicz A. – piekarnia;
Zdankiewicz Roman – hotel i restauracja „Pod Żubrem” (Stoczek);
Zdankiewicz Wincenty - usługi przewozowe osobowe (Stoczek);
Zembrowski Julian – kowal;
Zgun Tomasz – piekarnia (Stoczek);

(oprac. Piotr Bajko)
 

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak
Białowieża Białowieża Masiewo Pizza Lublin