Bańka Barbara


  Barbara Bańka
Strona internetowa artystki:
www.barbarabanka.com
adres e-mail:
art@barbarabanka.com

 Artystka - malarka, ilustratorka, fotografka, pisarka, modelka

 Urodziła się 29 stycznia 1982 roku w Hajnówce. Córka leśnika i nauczycielki - rodzinnie związana z Białowieżą.

  W latach 1989-1997 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Białowieży, a następnie miejscowego Technikum Leśnego (1997-2002). W 2010 roku ukończyła studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskując tytuł magistra inżyniera leśnictwa. Studia podyplomowe w dziedzinie sztuki – stylizację, aranżację i dekorację wnętrz - ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych imienia Władysława Strzemińskiego w Łodzi w roku 2012 na Wydziale Ubioru i Tkaniny.

  Początkowo, po ukończeniu szkoły średniej, Barbara Bańka pracowała w Nadleśnictwie Białowieża, gdzie w latach 2010 – 2013 kierowała Ośrodkiem Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Pracowała także w Białowieskim Parku Narodowym oraz Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży (dzisiejszy Instytut Biologii Ssaków PAN), a także Białowieskiej Akademii Bioróżnorodności.

   W roku 2005 Barbara Bańka rozpoczęła swoją artystyczną działalność, zajmując się przede wszystkim malarstwem, fotografią oraz ilustratorstwem. W roku 2013 zrezygnowała z pracy na etacie i całkowicie poświęciła się twórczości artystycznej.

  Najczęściej stosowanym przez artystkę medium malarskim jest akryl, a głównym tematem tworzonych w tej technice obrazów na płótnie lub papierze – Puszcza Białowieska. Autorka w niezwykły sposób przedstawia złożoność jej przyrodniczego świata: martwe i żywe drzewa, sterczące konary, wywrócone pnie, wyrwane przez wiatr korzenie – wszystko to znaleźć można w pracach artystki. Obrazy jednak nie są wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości – pozostawiają odbiorcy możliwość interpretacji świateł i cieni przenikających leśny „nieład”.

  Do tworzenia ilustracji przyrodniczych, których głównym tematem jest flora i fauna Puszczy Białowieskiej, artystka najchętniej wykorzystuje technikę akwarelową. Przedstawione w realistyczny sposób okazy roślin i zwierząt stanowią znakomity materiał uzupełniający do tekstów przyrodniczych.

  Ilustracje autorstwa Barbary Bańki można znaleźć w wielu publikacjach naukowych, popularnonaukowych oraz edukacyjnych wydanych między innymi przez Instytut Biologii Ssaków PAN, Białowieski Park Narodowy czy Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

  Malarstwo Barbary Bańki prezentowane jest na wystawach w kraju i za granicą. Jej prace wystawiane były – między innymi – w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży, Musée de Brux we Francji czy podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ornitologicznych w Ménigoute (Francja).

  W fotografii artystka skupia się na ludziach, którzy są głównym tematem jej zdjęć. Autorka specjalizuje się w fotografii reportażowej, pracując przede wszystkim jako fotosistka na planach filmowych. Uczestniczy także w organizacji zdjęć filmowych.

  Barbara Bańka jest autorką tekstów popularnonaukowych, naukowych oraz artykułów prasowych o tematyce przyrodniczej. Jest również autorką „Przewodnika ornitologicznego po polanach Puszczy Białowieskiej” wydanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w 2014 roku, do którego wykonała jednocześnie ilustracje.

  W 2015 roku Barbara Bańka zadebiutowała w roli modelki prezentującej biżuterię.

  Od 2004 roku Barbara Bańka jest członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz czynnym przewodnikiem turystycznym po Puszczy Białowieskiej.

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak