Sosna z wyżarem (Białowieski Park Narodowy)Sosna z najbardziej efektownym, znanym mi, wyżarem z terenu Puszczy Białowieskiej. Szczególnie ciekawa jest dolna partia wyżaru, która jest uformowana w kształcie zbliżonym do półkuli o powierzchni bardzo gładkiej - praktycznie nie widać na niej śladów po narzędziach, którymi wydłubywano fragmenty masy drzewnej. 

     Drzewo rośnie we fragmecie lasu, z którego stopniowo ustępują sosny, a świerki niegdyś licznie tu rosnące na pocz. XXI w. stały się ofiarą ostatniej gradacji kornika. W wyżarze może sobie wygodnie usiąść dorosły człowiek.  

   Sosna jest jedną z najpotężniejszych sosen na terenie BPN - obwód pnia na wys. piersi - 329cm, wys.35-40m. Do niedawna obok niej rosły jeszcze dwie równie potężne sosny.  Jednak potężniejsza z nich (obw.358cm, wys. 37-40m) uschła 2007 roku, a nieco mniejsza (obw.310cm, wys.40-41m) została złamana przez wichurę w lipcu lub sierpniu 2008r.

    Drzewo ma ładny kolumnowy pień i foremną, symetryczną koronę (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

HASŁA POWIĄZANE:

Sosna z wyżarem (okolice Harcerskiej Górki)

 

ARTYKUŁY:

"Sosny niebotyczne" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 2/2008)

"Sosny niebotyczne" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 3/2008)

Najsłuszniejsze drzewo – historia sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Puszczy Białowieskiej do końca XVIII stulecia (Tomasz Samojlik)

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda