Strażnik Zachodu (Dąb)Drzewo stojące na skraju Puszczy Białowieskiej przy wsi Łozice (obwód pnia na wys. piersi-598cm(2005r.), wysokość -28m). Drzewo o stosunkowo rozłożystej koronie i, jak na dęby puszczańskie, niezbyt wysokiej kolumnie pnia.

   Drzewo zostało wpisane do rejestru drzew pomnikowych jeszcze w latach 60-tych pod numerem rejestracyjnym 171. Jest wymieniane w książce prof. Janusza Falińskiego „Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej”(podawany obwód pnia w tej pozycji książkowej to 566cm) oraz w książce „Zielone grądy i czarne bory Białowieży”.. Pierwszy raz byłem przy nim w 1984 roku, ale obwodu pnia tego dębu nie zmierzyłem. Drzewo było jeszcze wtedy w dobrej kondycji. Właściwie do 2003 roku dąb całkiem dobrze się trzymał – korona była dość gęsto pokryta liśćmi. Jednak w 2005 roku żywotność drzewa uległa gwałtownemu załamaniu (być może w następstwie znacznego obniżenia wód gruntowych albo remontu pomnika znajdującego się u podstawy drzewa?) i w 2006r. drzewo uschło. Proces zamierania postępował bardzo szybko!!!. Obecnie drzewo stoi martwe.

   Obok rośnie jeszcze kilka innych dębów o wymiarach pomnikowych (m.in. z drugiej strony drogi – dąb o obwodzie 505cm, także w latach 60-tych wpisany do rejestru drzew pomnikowych pod numerem 172) (oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda