Wierzba przy ulicy Paczoskiego (Białowieża)


Wierzba z widoczną potężną dziuplą - widok od północy (2009r.)
obwód ppnia na wys.130cm (2009r.)
575cm
wysokość drzewa 20-25m
wykiełkowało XIXw.

Słuszny rozmiarów wierzba biała rosnąca pomiędzy stawem zachodnim a ul.Paczoskiego – właściwie przy samej ulicy, w Białowieży.

Drzewo ma duży rozmiarów pień i dość rozłożystą koronę, a w samym pniu od strony północnej spora dziupla, w której z łatwością może się zmieścić człowiek. Szczególnie dobrze można się przyjrzeć pokrojowi drzewa z drugiej strony stawu zachodniego z mostku prowadzącego na groblę położoną miedzy stawami – stamtąd doskonale widać, że drzewo jest nieco pochylone. Kolumna pnia drzewa niska, korona dość rozłożysta, ale konary strzelają w górę niezbyt wysoko.

   Pomimo sporego obwodu pnia drzewo nie jest zbyt wiekowe – zwłaszcza porównują je z białowieskim dębami. Wierzby obok topól są najszybciej rosnącymi naszymi drzewami i można przypuszczać, że opisywane drzewo ma nie więcej niż 200 lat.


    Obecnie chyba najładniejsza wierzba Białowieży –dwie grubsze zostały pewien czas temu pozbawione korony i właściwie pozostało z nich (choć „drzewa” są nadal żywe) pieńki-kikuty!

   Ja zawsze, kiedy wracam wieczorem z parkowej eskapady, przejeżdżam na rowerku koło niej. Zresztą wielu ludzi pracujący w Białowieskim Parku Narodowym także przejeżdża lub przechodzi koło tego drzewa idąc lub wracają z pracy. Więc chyba jest to,- przy najmniej tak się wydaje – dość powszechnie znane białowieskie drzewko!


 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda