Bandziuha (uroczysko)


 Binduga w uroczysku Bandziuha
(lata 30-te  lub 40-te XXw.?)
 Uroczyska Polany Białowieskiej
 

Uroczysko na środkowo-zachodnim skraju Polany Białowieskiej, za wsią Zastawa. Rozciąga się od rzeki Narewki i ostatnich na zachód położonych zabudowań Zastawy do zwartej ściany lasu. Powierzchnia około 39,5 ha. Gwarowa nazwa uroczyska wywodzi się od słowa „binduga”, oznaczającego składowisko drewna, przeznaczonego na spław. Pierwsza binduga w tym miejscu została założona już za czasów działalności w Puszczy Białowieskiej Antoniego Tyzenhauza (druga połowa XVIII wieku). Ponownie wykonano ją w latach 30-tych ub. wieku.

  Po II wojnie światowej, już po zaprzestaniu spławów, Bandziuha przekształciła się całkowicie w wiejski wygon, użytkowany przez mieszkańców Zastawy. W południowej części uroczyska urządzone zostało nieduże boisko sportowe, obecnie już nieistniejące. W latach 2005-2006 Starostwo Powiatowe w Hajnówce przeprowadziło proces scaleniowy gruntów w uroczysku.

  Część uroczyska Bandziuha (na prawo od drogi z Białowieży do Pogorzelec) obecnie jest zajęta przez skansen ruskiego drewnianego budownictwa podlaskiego, którego początki sięgają jesieni 1978 roku. Na pozostałej powierzchnia uroczyska obserwuje się w ostatnim czasie ponowne wkraczanie lasu na odebrany jej niegdyś teren. (oprac. Piotr Bajko)
 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak