Demiaszkiewicz Witalis


 
Witalis Demiaszkiewicz

 Inżynier budowlany.

Urodził się 30 czerwca 1949 roku w Białowieży w rodzinie Wiaczesława i Ireny z domu Justyniuk. Ojciec był lekarzem weterynarii, czuwał też nad zdrowiem białowieskich żubrów. Brat Aleksander jest emerytowanym profesorem doktorem habilitowanym nauk weterynaryjnych, parazytologiem.

W 1963 roku ukończył białowieską podstawówkę, a cztery później Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Hajnówce. W latach 1967–1972 studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, uzyskując dyplom inżyniera budowlanego.

Pracę zawodową rozpoczął w 1973 roku w Gdańskim Przedsiębiorstwie Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych „Mostostal” (od 1990 roku – „Mostostal Gdańsk S.A.). Pracował na stanowiskach inżyniera budowy, kierownika robót i budowy, projektanta oraz głównego specjalisty ds. marketingu i przygotowania produkcji. W tym czasie brał udział w budowie Rafinerii Gdańskiej, Portu Północnego oraz w rozbudowie Stoczni Gdańskiej i Szczecińskiej. Prowadził budowy eksportowe – bazy przeładunku zboża w porcie w Rostocku w NRD i chłodni przemysłowo-składowej w Ołomuńcu w Czechosłowacji.

Od 2002 do końca 2004 roku pracował w „Mostostalu Export S.A.” jako wicedyrektor przedstawicielstwa w Moskwie. Pracując w „Mostostalu” aktywnie uczestniczył we wdrożeniu systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9000, brał udział we wdrożeniu budowy wielkogabarytowych konstrukcji okrętowych i elementów platform wiertniczych na norweskie pola naftowe, wykonywał też funkcję głównego inżyniera projektu zbiorników na ropę naftową o pojemności 75.000 m³ – największych budowanych w latach 2001–2003 w Europie Środkowej. W 2005 roku został przedstawicielem firmy „Mercor S.A.” z Gdańska w Moskwie. Z końcem 2014 roku przeszedł na emeryturę.

Przez krótki czas prowadził z żoną Lidią (zm. w 2012 roku) kwaterę turystyczną w Białowieży. Jego pasją jest fotografia, zajmuje się też trochę szkutnictwem (zbudował własnoręcznie kajak).

Mieszka w Białowieży i okresowo w Gdańsku. (Oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda