Błyskun Henryk (1938-2018)



 

 
Henryk Błyskun (1938-2018)

Znany w środowisku białowieskim leśnik, brakarz, od początku swojej kariery zawodowej związany z Puszczą Białowieską. Z zamiłowania pszczelarz, także strażak – członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Białowieży.
Henryk Kazimierz Błyskun urodził się 27 sierpnia 1938 roku w Białowieży w rodzinie Józefa i Eudokii z domu Wołkowycka. Ojciec był robotnikiem leśnym w dawnym Nadleśnictwie Jasień położonym w południowo-wschodniej części Puszczy Białowieskiej (obecnie po białoruskiej stronie). Matka Eudokia, rodowita Białowieżanka, pochodziła z rodziny chłopskiej i pracowała dorywczo w lesie oraz w Technikum Leśnym w Białowieży.

W 1939 roku ojciec został zmobilizowany. W okolicach Przemyśla trafił do sowieckiej niewoli. Został wywieziony najpierw do kopalni w Donbasie, a potem na Syberię. Przeżył tylko dzięki temu, że zrywał drewno, a dla konia był przydziałowy owies, więc dzielił się tym owsem z koniem. Przeżył wojnę, wyszedł z Rosji sowieckiej wraz z Armią gen. Andersa. Do Polski nie wrócił i resztę życia spędził w Anglii.

W latach 1946-1953 Henryk uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Białowieży. Już jako uczeń szukał zarobku w nadleśnictwie, m.in. porządkował powierzchnie zrębowe. W 1977 roku uzupełnił wykształcenie, ukończył zaocznie Technikum Leśne im. gen. A. Waszkiewicza w Białowieży i uzyskał prawo do używania tytułu technik leśnik o specjalności gospodarka leśna.

W latach 1954-1956 pracował jako robotnik wykwalifikowany w białowieskim zakładzie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. Był też zatrudniany m.in. na umowę zlecenie jako pracownik techniczny przy badaniach naukowych prowadzonych w Instytucie Badawczym Leśnictwa przez Polę Kożuch i Stanisława Dunikowskiego. W latach 1956-1958 pracował w tym zakładzie już na etacie, był laborantem meteorologicznym,.
W latach 1958-1960 odbywał zasadniczą służbę wojskową w Jednostce Wojskowej Nr 2188 w Bartoszycach. Jako żołnierz Wojska Polskiego był mechanikiem-kierowcą, miał też uprawnienia do prowadzenia wozów bojowych T-34 (gąsienicowych).

Po powrocie z wojska w latach 1960-1967 pracował w Nadleśnictwie Białowieża. Początkowo był kwitkarzem. Niecały rok później nadleśniczy Sergiusz Mojsewicz wysłał go na kurs dla składnicowych. Po ukończeniu tego kursu został składnicowym na czterech składnicach. W latach 1967-1969 był brakarzem w Zespole Składnic Lasów Państwowych w Hajnówce, obsługiwał rewir w trzech nadleśnictwach: Hajnówka, Zwierzyniec i Browsk. Tę samą funkcję wykonywał w latach 1970-1972 w Nadleśnictwie Zwierzyniec. W 1973 roku, po reorganizacji nadleśnictw i połączeniu Nadleśnictwa Zwierzyniec z Nadleśnictwem Białowieża, przeszedł do tego drugiego, gdzie pracował jako brakarz, starszy brakarz i specjalista ds. brakarskich, aż do czasu odejścia na emeryturę, co nastąpiło 31 grudnia 1994 roku.

Był cenionym pracownikiem, w brakarstwie osiągnął najwyższy stopień fachowości. Uczestniczył w wielu specjalistycznych kursach brakarskich organizowanych dla służby nadzoru gospodarki drewnem. Podnosił swoje kwalifikacje w zakresie sortymentacji i obrotu drewnem, szacunków brakarskich, konserwacji drewna oraz przepisów normalizacyjnych. Zdobywał kolejno trzecią, drugą i pierwszą klasę brakarską. W nadleśnictwie prowadził szkolenia brakarskie dla leśniczych, a także dla uczniów Technikum Leśnego, odbywających praktyki zawodowe.

Relację o swej wieloletniej pracy w Puszczy Białowieskiej przekazał dla Archiwum Leśnej Historii Mówionej.

Z zamiłowania był pszczelarzem, przez ponad 50 lat samodzielnie prowadził pasiekę. Należał do Polskiego Związku Pszczelarskiego. W 1989 roku zdobył tytuł mistrza w zawodzie pszczelarza. Należał również do Ochotniczej Straży Pożarnej w Białowieży, był członkiem zwyczajnym. Otrzymywał nagrody i wyróżnienia z tytułu długoletniej służby w OSP, w tym Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa (1973) i odznakę Wzorowy Strażak (1974). Nie należał do żadnej partii.

Był żonaty, związek małżeński zawarł w 1962 roku z Eugenią Teresą z domu Matejczyk. Małżeństwo to doczekało się dwójki dzieci: syna Jarosława i córki Jolanty (oboje są absolwentami Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, pracują w Lasach Państwowych – Jolanta w Nadleśnictwie Białowieża, Jarosław w Nadleśnictwie Mrągowo).

Henryk Błyskun zmarł 2 kwietnia 2018 roku w wieku 79 lat. Pochowany na cmentarzu w Białowieży, obok swojej matki Eudokii, która zmarła 18 listopada 2004 roku w wieku 97 lat. (Oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda