Moment wręczania laureatom statuetek „Króla Puszczy”. (Źródło: cerkiew.bialowieza.pl) |
Impreza gminna organizowana okresowo na terenie gminy Białowieża.
Po raz pierwszy zorganizował ją Gminny Ośrodek Kultury w Białowieży w dniach 5-14 maja 1978 roku. W ramach imprezy przeprowadzono cykl spotkań z pracownikami kultury, nauki, służby zdrowia i leśnikami. Jeden z dni był poświęcony bibliotekom i czytelnictwu. Odbyły się też koncerty muzyczne oraz rajd rowerowy miejscami straceń z II wojny światowej.
Po raz drugi imprezę zorganizował Urząd Gminy Białowieża w dniu 17 sierpnia 2019 roku. Właściwie powinna ona nosić liczbę II, ale przebiegała jako I Dni Białowieży. Najprawdopodobniej nikt z organizatorów nie pamiętał (albo nie wiedział), że taka impreza raz się już odbyła. Cóż, upłynęło 41 lat, wyrosło nowe pokolenie, dla którego lata 70-te – to już głęboka historia!
W ramach tej drugiej (oficjalnie – pierwszej) imprezy na parkingu gminnym urządzono stoiska z produktami regionalnymi oraz stoiska edukacyjne Białowieskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Białowieża i Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Przygotowano też zabawy dla dzieci (m.in. dmuchańce, malowanie twarzy, animacje taneczne). Chętni mogli obejrzeć pokaz sprzętu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Białowieży i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce.
Bogaty był również program koncertowy – wystąpiły: grupa taneczna „What do You Mean”, grupa projektowa „Równać Szanse”, solistka Julita Kiczkajło, Chór Leśników Białowieskich oraz zespoły: „Żawaranki” z Mochnatego, „Ruczajok”, „Dziki Raj”, „Obraz Kontrolny” i „Kors&Relax”.
W trakcie imprezy nastąpiło rozdanie nagród „Tytuł Króla Puszczy”. Pierwszymi, historycznymi jej laureatami zostali: Anna Kulbacka – dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży, ks. Sergiusz Korch – proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży i Piotr Bajko – leśnik, dziennikarz i historyk-regionalista z Białowieży.
Rozstrzygnięto także ogłoszony wcześniej konkurs fotograficzny pod nazwą „Wakacje w Białowieży z żubrem w tle”. Jury wyróżniło prace Mikołaja Wołosika, Oliwii Drozd, Marii Wołosik, Leny Ostrowieckiej, Marii Kotowicz i Aleksandry Wołosik. Natomiast nagrody specjalne trafiły do rąk Dominika Kamieńskiego, Julity Sieńczuk, Magdaleny Gabiec i Mai Ostrowieckiej. (Oprac. Piotr Bajko