Klon zwyczajny przy Drodze Objazdowej (Białowieski Park Narodowy)Ciekawie wyglądający pień klonu - widok od wschodu (2007r.)
obwód pnia na wys.130cm (2010r.) 413cm
wysokość drzewa 35,2m
wykiełkował  XVIIIw.

Drzewo rosnące w okolicach drogi „Drogi Objazdowej” o rozłożystej koronie i ładnym dość strzelistym pniu, mocno porośniętym mchami. Pień drzewa lekko wygięty, ale strzała pnia dobrze oczyszczona.

Drzewo pojawia się na jednym ze zdjęć w albumie Janusz Korbela "Puszcza Białowieska czarno na białym".

   U podstawy pnia leży kilka konarów, które drzewo utraciło w ostatnich dekadach. Prawdopodobnie klon zwyczajnych o największym obwodzie pnia - 413cm (2010.) nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym, ale  i na terenie całej Puszczy Białowieskiej.  Wysokość drzewa 35.2m.

  Pod wzglem obwodu  pnia drzew przewyższa inne znane klony zwyczajne rosnące na ternie rezerwatu ścisłego  o ok. 30cm. W znanej mi literaturze nikt nigdzie nie wspomina o grubszym drzewie tego gatunku rosnącym na terenie Puszczy Białowieskiej.

  Drzewo rośnie w sąsiedztwie potężnych dębów (dwa mają ok. 580cm obwodu) i jesionów (ok.400cm). Drzewo jest w niezłej kondycji i nie zanosi się, żeby w najbliższych latach miało uschnąć. W ogóle w tym miejscu las jest bardzo malowniczy i szczególnie pięknie wygląda  na wiosnę (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

   

 

 

LINKI:

Strona internetowa -"Drzewa z Białowieskiego Parku Narodowego"

 

 

 

 

 


Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak