Dąb z wysepki mineralnej (Białowieski Park Narodowy) Dość nieregularna dolna partia pnia dębu (2008r.)
obwód pnia na wys.130cm(2008r.) 640cm
wysokość drzewa  ok.30m
wykiełkowało  XVIIw.

Drzewo rosnące na jednej z wysepek mineralnych wyniesionej ponad sąsiadujące z nią olsy. Wysepkę pokrywa dobrze zachowany las wilgotny.

Zanim wybrałem się do tego dębu – wiele o nim słyszałem. Jako pierwszy powiedział mi o nim Pan Mirosław Lisicki – najlepiej znającego Park strażnika BPN.

Według rejestru drzew pomnikowych z pocz. lat 90-tych XX wieku miał być najgrubszym dębem rosnący na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Błędnie tam, jak wykazały moje późniejsze pomiary, podawano jego średnice – 218m (685 cm). Więc kiedy wybrałem się do niego w 2007 roku miałem chrapkę na dąb, którego średnica powinna zbliżać się już do 7m. Jednak ku mojemu zaskoczeniu dokładny pomiar obwodu pnia na wys. 130 cm dał jedynie wynik 640 cm. 640 cm to wynik pozwalający temu dębowi uplasować się na 3 miejscu pod względem obwodu pnia pod „Dębie Maćku” i „Dębie nad bagniskiem” pośród dębów rosnących na terenie Białowieskiego Parku Narodowego.

  Do dębu bardzo trudno jest dotrzeć. Kiedy po raz pierwszy się do niego wybrałem to po drodze  nieźle umorusałem się w błocie.

Drzewo jest dość przysadziste – sprawia wrażenie, że nigdy nie musiało zbyt zawzięcie walczyć o dostęp do światła (szacunkowo ma ok.30m wys.), koronę ma niewielką - niegdyś złożoną z dwóch konarów – obecnie jednego gdyż zachodni odłamał się w bliżej niesprecyzowanej przeszłości.


 

 

 

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

Strona internetowa -"Drzewa z Białowieskiego Parku Narodowego"

 

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak