Dąb w lesie przy ulicy Białowieskiej (Hajnówka)


Dolna partia pnia z niezbyt fortunnym "zdobieniem" (2008r.)
obwód pnia na wys.130cm 400-420cm
wysokość drzewa ok.25m
wykiełkowało XVIIIw.
Dęby Hajnówki
Mapa hajnowski dębów

Dąb szypułkowy o stosunkowo małej kolumnie pnia i dość rozłożystej koronie rosnących w lesie w pobliżu ulicy Białowieskiej w Hajnówce.

   Na drzewie przyczepione są stylizowane  krzyże a odziomek pnia otoczony szczelnie kołkami z drewna. Osobiście jestem przeciwnikiem tego typu „ozdabianiu” drzewa, ale zdaje się, że w tym wypadku tego typu „ozdoby” zwracają uwagę osób przechadzających się tym fragmentem Puszczy Białowieskiej na nasz dąb.

   W tym rejonie las jest mocno zniszczony – zdominują zdecydowanie siedliska w bardzo dużym stopniu przekształcone przez człowieka. Prawdopodobnie jest to miejsce zrębu zupełnego z okresu kiedy Puszcza znajdowała się pod zarządem brytyjskiej spółki – zwanej potocznie „Centura”. Cieli oni tą nasza Puszczę na potęgę!!! Można się tylko dziś zastanawiać czego także nasz dąb nie stał się ofiarą „radosnej” twórczości Brytyjczyków.

    Widoczne obecnie na drzewie   "ozdobniki"    został zrobiony prawdopodobnie latem 2008r. Dookoła tego dębu zostało wyciętych kilka grabów i to z nich  zrobiono te ogrodzenie  W październiku 2008  drewno grabu , wykorzystnywanego do "przyozdobienia" dębu w miejscu przecięcia było  jasnego koloru.

  Ogrodzenie zrobione jest w sposób urągający zasadom ochrony przyrody - po prostu  gałęzie grabu są przybite do dębu.  Kilkadziesiąt metrów dalej jest coś w rodzaju toru przeszkód dla rowerzystów. Zdarza się, że korzysta z niego młodzież - być może to właśnie ona wpadła na pomysł tak "orygnialnego przyozdobienia" dębu.

   Szacunkowy obwód pnia drzewa na wys. piersi 400-420cm, wysokości zapewne nie przekracza 25 metrów,a wiek 220-240 lat. (oprac.Krzysztof Parzych, Tomasz Niechoda zunberek1969@wp.pl, zdjęcia: Krzysztof Parzych)

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak