Dąb widmo przy ulicy 3-go Maja (Hajnówka)Na drugim planie widoczna cały pokrój dębu jeszcze przed odłamaniem korony (2007r.)
obwód pnia na wys.130cm ok.330cm
pierwotna wysokość drzewa ok.25m
wykiełkowało XIXw.
odłamanie korony i zamarcie drzewa IX 2008r.
usunięty całkowicie 25 XI 2009r.
Rok ustanowienia pomnikiem 1994
Numer w rejestrze pomników przyrody 1093
Dęby Hajnówki
Mapa hajnowskich dębów

Dąb, a właściwie pień dębu, stojący przy ulicy 3-go Maja w Hajnówce, obok wejścia do lokalu gastronomicznego – naprzeciwko skweru.

Przez wiele lat był jednym z najciekawszych drzew rosnących w centrum Hajnówki. Można przypuszczać, że stanowił wraz ze swoim towarzyszem (zwanym przez nas – "Dębem przy ul. 3-go Maja") pozostałość lasu, który rósł w tym miejscu przed 150-200 laty. Szacunkowy obwód pnia na wys. piersi -330-350cm.

Sam dobrze pamiętam to drzewo jeszcze z lat 80-tych, kiedy to wielokrotnie przechodziłem w bezpośredniej jego bliskości - wręcz ocierając się o jego pień – idąc na cmentarz, na grób dziadka.

Drzewo było całe i w całkiem dobrej kondycji do września 2008 roku. Na początku września 2008 roku przez Hajnówkę przeszła potężna wichura – i to właśnie podczas niej nasz dąb stracił wierzchołek korony wraz z częścią pnia. Po kilku dniach drogowcy „ogolili” to wszystko co pozostało jeszcze z korony – tak, że pozostał tylko ok.8-10 metrowy pień. Pozostawiono go, gdyż drzewo figuruje w wojewódzkim rejestrze drzew pomnikowych

Uznaliśmy, że warto o tym drzewie napisać, a przez to zachować, pamięć o nim, gdyż przez wiele lat było niemym świadkiem najważniejszych wydarzeń z życia mieszkańców Hajnówki.

W dniu 25 listopada 2009r. poteżny pien drzewa całkowicie zniknął z hajnowskieo krajobrazu. Nie pozostał po nim nawet pniaczek!(oprac. Krzysztof Parzych Tomasz Niechoda zuberek1969@wp.pl)

 

 

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak