Dąb rosnący na Osiedlu Kolejki (Hajnówka)Ciekawa dolna partia pnia
z dużą dziuplą (2008r.)
obwód pnia na wys.130cm(2009r.) 350-400cm
wykiełkował XIXw.
Dęby Hajnówki
Mapa hajnowskich dębów 

Dąb szypułkowy o dość strzelistym pniu, rosnące na Osiedlu Kolejki w Hajnówce. 

Cechą charakterystyczną drzewa jest ogromna dziupla, w której łatwością mogło się zmieścić  7-8 letnie dziecko (obecnie dziupla nieco zarosła). Kilka lat temu wandale rozpalili w jego dziupli ogień, ale o dziwo drzewo przeżyło. Najwyraźniej pnie potężnych dębów całkiem nieźle znoszą nawet dość długotrwałe działanie ognia. Podobna sytuacja miała miejsce z najgrubszym dębem rosnącym na terytorium Polski – słynnym Napoleonem (obw. pnia 1053 cm) ,w którego dziupli podobnie jak w dziupli naszego dębu wandale rozpalili ognisko. I ten dąb także przetrwał tą ogniową próbę. Widać, że dębowe plemię jest nad wyraz twarde i odporne na przeciwności losu.

Obecnie dziupla zabezpieczona jest siatką, która do wysokości 2 metrów oplata pień. W celach pielęgnacyjnych (a i pewnie, że względów bezpieczeństwa) usunięto kilka martwych konarów w koronie.

Obwód naszego dębu można z grubsza szacować na 350-400 cm, wiek ok. 200 lat. (oprac. Krzysztof Parzych, Tomasz Niechoda zuberek1969@wp.pl, zdjęcia:Stormbringer)

 

 

 

 

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak