Dąb przy ulicy Piłsudskiego (Hajnówka)Imponująco rozłożysta korona drzewa - widok od wschodu (2009r.)
obwód pnia na wys. 130cm (2009r.)
 280-320cm
wysokość drzewa  ok.28m
wykiełkowało  XIXw.
Dęby Hajnówki
Mapa hajnowskich dębów

Dąb o niskiej kolumnie pnia, ale zwieńczonej potężną koroną. Jestem wdzięczny Stormbringerowi, że wyśledził go  w gąszczu hajnowskich blokowskich. Szacunkowy obwód drzewa to 280-320 cm, wysokość ok. 28m., wiek  140-180 lat. Drzewo wpisane do rejestru drzew pomnikowych.  Dąb o najbardziej rozłożystej koronie pośród dębów hajnowskich.

  W ogóle jest to ciekawy egzemplarz dębu szypułkowego.  Gdy widzę dąb o takim pokroju zawsze zadaje sobie pytanie:  czy pokrój tego drzewa zawsze był taki sam? czy może pokrój dębów jednak ulega zmianie i jest możliwa jego metamorfoza  w zależności o tego,  jak się zmienia otoczenie takiego drzewa?

  Drzewo to dziś rośnie między hajnowskimi blokami, ale ich zagęszczenie nie jest na tyle duże, aby zmusić nasz dąb  do jakieś zaciętej rywalizacji o światło (stąd jego tak bardzo rozłożysta korona).

    Ale przed 100-110 laty – gdy Hajnówka była niewielka osadą,  mógł w tym miejscu rosnąć zwarty las, który wymusiłby na naszym dębie dynamicznie pięcie się ku górze jego pnia i konarów.  A może po prostu akurat w tym miejscu nawet wtedy był teren odlesiony , pokryty być może  polami uprawnymi, a nasz dąb od samego początku miał taki sam pokrój jak obecnie. Na razie pytania te pozostają bez odpowiedzi!

   Aż mnie kusi, aby ten dąb nazwać  „Dębem Elwiry”.  W tym bloku widocznym na zdjęciu na drugim planie mieszkała dziewczyna,  do której w latach 80-tych smoliłem cholewki. Oj! nasoliłem się ja się wtedy tych cholewek solidnie.  Pełny serowcy obłęd. – walnięcie na total.  Ale to wtedy. Teraz już nawet dobrze nie pamiętam jak wyglądała. Wiadomo pamięć ludzką, jak i natura, ma swoje ograniczenia, a jednym z nich jest to, że ulega zatarciu. Najwyraźniej dęby są jednak dużo bardziej trwałe niż ludzkie uczucia, a może nawet niż pamięć ludzka o tym i owym! (oprac. Tomasz Niechoda,  zdjęcia: Krzysztof Parzych, zuberek12969@wp.pl)

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

 

 

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak