Himmler Heinrich (1900-1945)


Heinrich Himmler - zbrodniarz wojenny, jeden z przywódców III Rzeszy, odwiedził Puszczę Białowieską w 1939r.

 

Heinrich Himmler – jeden z głównych przywódców Niemiec hitlerowskich i zbrodniarzy II wojny światowej. Był współtwórcą i szefem SS (od 1929), Gestapo (od 1934), policji (od 1936) oraz ministrem spraw wewnętrznych (od 1943).

  W lutym 1939 roku uczestniczył w zorganizowanym dla niego polowaniu reprezentacyjnym w Puszczy Białowieskiej. Był wtedy szefem policji III Rzeszy. O Puszczy Białowieskiej, sporo słyszał od Hermanna Göringa, który polował w niej w latach 1935-1938. Pod wpływem tych opowieści nabrał chęci na polowanie w białowieskich ostępach. Oficjalnie H. Himmlera do Polski zaprosił gen. Józef Kordian-Zamorski, komendant główny Policji Państwowej. H. Himmler przybył do Warszawy 18 lutego 1939 roku. Towarzyszyła mu spora liczba umundurowanych esesmanów. W stolicy H. Himmler spotkał się z wicepremierem Eugeniuszem Kwiatkowskim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem. Z okazji wizyty H. Himmlera ambasador III Rzeszy w Polsce hr. Hans von Moltke wydał uroczysty obiad w gmachu ambasady.

  Polowanie w Białowieży trwało trzy dni (19-21 lutego), każdego dnia na terenie innego nadleśnictwa (Hajnówka, Czoło, Gródek). Prócz H. Himmlera uczestniczyli w polowaniu: J. Kordian-Zamorski, ambasador Niemiec w Polsce – hrabia Hans A. von Moltke, minister pracy i opieki społecznej Marian Zyndram-Kościałkowski, gen. Kazimierz Schally, radca MSZ Adam Kurnatowski, radca Stefan Lubomirski z ambasady polskiej w Berlinie, łowczy III Rzeszy Ulrich Scherping i inne osoby. Łowy przebiegały planowo i były bardzo udane. Zabito łącznie 57 dzików, jednego rysia i jednego lisa. Pięć dzików ustrzelił szef policji III Rzeszy. Uroczysty przegląd trofeów odbył się, jak zwykle, przed pałacem carskim.

W czasie pobytu w Białowieży H. Himmler zwiedził muzeum przyrodnicze Parku Narodowego. Oprowadzał go leśniczy Roman Jasiński.

H. Himmler opuścił Białowieżę 21 lutego 1939 roku, o godz. 13.30, udając się wraz z towarzyszącymi mu esesmanami do Berlina. (Oprac. Piotr Bajko)

 

 

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak