Budynek drewniany przy bramie wjazdowej do Parku Pałacowego (Białowieża)


Budynek - obecnie Punkt Informacji Turystycznej BPN (2009r.)
zbudowany 1974r.

Nieduży drewniany budynek, znajdujący się nieopodal bramy wjazdowej do Parku Pałacowego w Białowieży (obok poczty), został wybudowany w 1974 roku, na potrzeby kiosku „Cepelii”. Kiosk otwarto w sierpniu 1974 roku. Sprzedawczynią w nim była Anna Bajko (z d. Rogaczewska). Kiosk funkcjonował do 1982 roku.

   Jesienią 1982 roku budynek przejęło białowieskie PTTK, otwierając w nim własny sklep z pamiątkami. Z powodu małych dochodów, sklep na wiosnę 1985 roku został zamknięty. Ponownie uruchomiono go w 1991 roku, wprowadzając również sprzedaż prasy. Sklep z pamiątkami i prasą został zlikwidowany z dniem 31 marca 1999 roku. Sprzedaż przeniesiono do budynku Biura Usług Turystycznych PTTK przy ul. Kolejowej 17.

  Remont i modernizację opuszczonego budynku przeprowadzono w okresie od 25 listopada 1999 do 12 stycznia 2000 roku. Z dniem 13 lipca 2000 roku zaczął w nim funkcjonować Punkt Informacji Turystycznej Białowieskiego Parku Narodowego. Pierwsi jego pracownicy to: Edyta Barmuta, Halina Przestrzelska i Alicja Waszkiewicz. Obecnie Punkt czynny jest tylko w letnim sezonie turystycznym. Podlega bezpośrednio Ośrodkowi Edukacji Przyrodniczej BPN im. Jana Jerzego Karpińskiego.

  W dniu 4 grudnia 2002 roku przy Punkcie Informacji Turystycznej uruchomiono kiosk informacyjny, który, w związku z licznymi przypadkami jego niszczenia, został wkrótce przeniesiony w bardziej bezpieczne miejsce – przed budynek Muzeum BPN. Budynek PIT-u na przełomie września i października 2010 roku został poddany remontowi, wymieniono wówczas jego pokrycie dachowe. (oprac. Piotr Bajko)

 


 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak