Zinserling Borys, inż. arch. (1889-1961)(Borys von Zinserling, Cinzerling, Cincerling). Scenograf, architekt, wykładowca Politechniki Warszawskiej, autor projektu kościoła w Białowieży.

  Urodził się w 1889 roku. Pracował początkowo w Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przyjechał do Warszawy.

Rysunek kościoła zamieszczony w "Echach Leśnych" Nr 7/1933, być może autorstwa Borysa Zinserlinga

   W październiku 1921 roku ukończył prace nad projektem kościoła rzymskokatolickiego w Białowieży. Kościół został zaprojektowany w stylu polskim, który był propagowany szczególnie konsekwentnie na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, czyli na ziemiach podczas zaborów leżących w granicach Cesarstwa Rosyjskiego. Kuria Wileńska projekt świątyni zaakceptowała w listopadzie 1926 roku, a Ministerstwo Robót Publicznych zatwierdziło w kwietniu 1927 roku. W początku maja 1927 roku B. Zinserling przedłożył projekt świątyni Komitetowi Budowy Kościoła w Białowieży. Komitet zaakceptował kształt kościoła, ustalając za projekt, rysunki, kosztorys i dogląd architektoniczny zapłatę w wysokości 9 tys. zł. Do budowy kościoła przystąpiono w czerwcu 1927 roku. Konsekracji świątyni dokonał 15 października 1934 roku arcybiskup Romuald Jałbrzykowski. Niestety, z braku funduszy, kościół przez długi czas pozostawał niewykończony.

   W 1922 roku B. Zinserling zaczął projektować scenografie dla kabaretów „Qui pro Quo”, „Perskie Oko” oraz operetek wystawianych w Teatrze Nowości.

  W 1936 roku wygrał konkurs na projekt pomnika upamiętniającego poległych kawalerzystów w bitwie pod Komorowem. Budowę pomnika uniemożliwił jednakże wybuch II wojny światowej.

   Po wojnie B. Zinserling opracował projekt odbudowy siedziby Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie, przy Nowym Świecie 35, w dawnym pałacu Hołowczyca. Uroczyste otwarcie odbudowanej siedziby nastąpiło 25 października 1947 roku. Następnie B. Zinserling, wspólnie z Władysławem Kowalskim, opracował projekt odbudowy Pałacu Raczyńskich (1948-1950). Z innych jego samodzielnych projektów należy wymienić: projekt odbudowy i adaptacji wnętrz Pałacu Młodziejowskich w Warszawie (przed 1957), przystanek WKD „Śródmieście” na Al. Jerozolimskich (1963) i gmach Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego na rogu ulic Podleśnej i Marymonckiej 61 (1964-1965).

   B. Zinserling przez wiele lat był członkiem Koła Miłośników Łowiectwa w Warszawie.

   Zmarł 3 listopada 1961 roku. (oprac. Piotr Bajko)

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak