Budynek d. Urzędu Gminnego w Krzyżach (Białowieża)


Budynek dawnego Urzędu Gminy w Białowieży - widok od szosy wylotowej z Białowieży (2009r.)
wybudowany 1928r.

Jest jednym z najciekawszych pod względem architektury budynków drewnianych w Krzyżach – dawniej wsi, a obecnie części (dzielnicy) Białowieży. Wybudowany został w 1928 roku na potrzeby Urzędu Gminnego w Białowieży. Budynek oznaczony jest numerem 4.

  Uroczystość otwarcia i poświęcenia nowo zbudowanego budynku odbyła się 1 września 1928 roku, dość późnym wieczorem. Uczestniczył w niej wojewoda białostocki Karol Kirst, który właśnie zakończył trzydniową wizytację powiatu bielskiego. Oczywiście, najpierw odbyła się ceremonia powitania dostojnego gościa przez przedstawicieli miejscowych władz leśnych (świeżo upieczony dyrektor Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży – Antoni Sym), gminnych (wójt Jan Sac) i społeczeństwa. Następnie wśród dźwięków orkiestry straży ogniowej, wojewoda udał się do lokalu gminnego, gdzie odbyła się właściwa ceremonia poświęcenia budynku. Na zakończenie wojewoda wygłosił przemówienie, później zrobiono wspólne zdjęcie. Uroczystość zakończyła się przyjęciem urządzonym przez dyrektora A. Syma w Kasynie Przysposobienia Wojskowego Leśników w Parku Pałacowym. Wojewoda K. Kirst zabawił w kasynie krótko, gdyż musiał wrócić jeszcze tej nocy do Białegostoku.

   Urząd gminny w budynku funkcjonował do wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1940 roku Sowieci otworzyli w nim specjalistyczną ogólnokształcącą szkołę dla dzieci głuchoniemych. Po zakończeniu działań wojennych, w latach czterdziestych ulokowało się tutaj na pewien okres przedszkole, działające niezależnie od przedszkola przy ul Stoczek (obecnie – A. Waszkiewicza). Obecnie jest to budynek mieszkalny. (oprac. Piotr Bajko)
 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak