Podłaszczyk Mikołaj, ppłk. inż.Lotnik-nawigator, miłośnik i kolekcjoner minerałów.

  Urodził się 5 czerwca 1931 roku w Białowieży. Podczas okupacji hitlerowskiej jego rodzina została skierowana do pracy przymusowej i przesiedlona do Kleszczel. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Kleszczelach uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Lwówku Śląskim.

   Pracował w Młodzieżowym Domu Kultury. Ukończył kurs modelarstwa lotniczego i awansował na instruktora modelarni lotniczej. Po ukończeniu kursu szybowcowego w Rzadkowie k. Poznania został instruktorem szybowcowym i robił modele latające na uwięzi.

   W 1956 roku ukończył studia na wydziale lotniczym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Do 1990 roku pracował jako nawigator w lotnictwie; otrzymał stopień podpułkownika. Wykonał ponad 3000 lotów. Po przejściu na emeryturę wrócił na Podlasie, osiedlając się w Kleszczelach.

  Minerałami zainteresował się na początku lat 60-tych. Zbierał i kolekcjonował głównie ametysty. Swoje zbiory wystawiał w Mielcu, Białowieży, Hajnówce, Kleszczelach, Lwówku Śląskim i innych miejscowościach. Zgromadził jedną z największych w Polsce kolekcję ametystów.

  Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi, które zostało powołane do życia pod koniec lat 70-tych. (oprac. Piotr Bajko)
 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak