Białowieża – carska rezydencja – Swietłana Czestnych i Karen Kettering, Warszawa 2010


Album prezentujący 57 fotografii ukazujących carską rezydencje w Białowieży

 Drugie (poprawione i uzupełnione) wydanie albumu, przedstawiające 121 fotografii pałacu carskiego w Białowieży, jego otoczenie, wizyty „najjaśniejszych osób”, a także salonki, którymi Mikołaj II z rodziną przyjeżdżał do puszczy. Część tekstowa opowiada o poszukiwaniach w archiwach materiałów dotyczących carskiej posiadłości. Autorkom udało się nawet odszukać potwierdzenie otrzymania z rąk imperatora nagrody przez Z. Karasika, grodnieńskiego fotografa, autora większości zdjęć prezentowanych w albumie.

   W części tekstowej, a także w podpisach pod ilustracjami, znajduje się wiele informacji o pałacu odnalezionych przez autorki w dokumentach, takich np. jak spis wykonany na potrzeby ubezpieczenia obiektu. Zaprezentowane są także plany pałacu, wykonane ręką architekta Mikołaja de Rocheforta.

   Swietłana Czestnych jest niezależnym ekspertem sztuki, mieszka w Sankt Petersburgu, a Karen Kettering pełni funkcje dyrektora oddziału sztuki rosyjskiej domu aukcyjnego Sotheby’s w Nowym Jorku.
Drugie wydanie albumu ukazało się w wersji polsko-angielskiej, ze streszczeniem w języku rosyjskim. (oprac. Wojciech Mittelstaedt )


Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak