Osiedle Kolejki (Kolejki Leśne)


Widok z okna jednego z bloków (2009r.)
początki osiedla  1915r.
Dzielnice Hajnówki

Rozlokowane jest między ulicami : 3-go Maja , Armii Krajowej , Kolejki leśne i terenem parafii prawosławnej Św. Trójcy.

   Nazwa osiedla pochodzi od ulicy Kolejki leśne ta zaś od wybudowanej tu przez Niemców w latach 1915-19 bazy kolejki wąskotorowej . Sieć kolejek wąskotorowych oplatała całą Puszczę Białowieską . Na terenie obecnego osiedla Kolejki mieściło się kilka domów kadry zarządzającej kolejkami. Jeszcze do końca lat 80-tych XX w. pozostawały tu dwa domy wybudowane w tym okresie (znajdowały się one za świetlicą Hamechu ). Niemcy wybudowali tu też baraki dla jeńców wojennych (Francuzów i Rosjan) robotników przy układaniu sieci kolejek i parowozownię ( budynek istnieje do dziś). Baraki te znajdowały się przy obecnej ul. Kolejki leśne.

   W latach 30-tych wybudowano tu osiedle tzw. Czworaków (domów podzielonych na cztery mieszkania) oraz stację kolejki (budynek stacji był na terenie kolejek leśnych do 2005 roku obecnie na terenie turystycznej kolejki leśnej znajduje się jego replika ). Domów było 6 i zamieszkiwał w nich personel techniczny i administracyjny Kolejek Leśnych. Przebudowane domy stoją do dziś. W następnym okresie wybudowano tu też kilka domów jednorodzinnych , znajdowały się one przy ul. 3-go Maja.

Poniemiecki dom z okresu I wojny światowej na os. Kolejki. Później budynek mieszkalny pracowników "Century". Wyburzony na początku
XXI w.

   W latach 60-tych wybudowano osiedle bloków: dwa należące do Zakładów Maszynowych „Hamech” i 5 komunalnych z czego trzy to tzw . bloki oszczędnościowe . Na terenie osiedla znajduje się budynek Zespołu Doskonalenia Zawodowego (w którym w latach 1956-93 mieściło się przedszkole) i pawilon handlowy.

   Znajduje się tu największe skupisko dębów w Hajnówce. .Jest ich tu ponad 30 połowa z nich to drzewa - pomniki przyrody. Wszystkie dęby mają co najmniej 90 lat i są w dobrej kondycji. U zbiegu ulic Armii Krajowej i Rakowieckiego znajdowały się dwa dęby mające ok.90 lat , drzewa usunięto na krótko przed budową ul. Rakowieckiego w roku 2005. Były one swoistą bramą do istniejącej tu do końca lat 90-tych bazy OKL (kolejki leśne). Między nimi była ustawiona brama wykonana z szyn kolejowych. Bramę usunięto kilka lat przed wycięciem drzew. Dęby na osiedlu Kolejki są pozostałością istniejącego tu do 1916 roku lasu. Po tym okresie po przybyciu na ten teren wojsk niemieckich las stopniowo karczowano.

   W lesie przylegającym do osiedla Kolejki rośnie dąb z okazałą dziuplą (prawdopodobnie naturalną) około 25 lat temu była ona na tyle okazała że mogło do niej wejść 7 letnie dziecko. Kilka lat temu w dziupli tej wandale rozpalili ognisko, zostało one ugaszone przez straż. Mimo tego drzewo nadal jest zdrowe. Po pożarze pień drzewa owinięto stalową siatką.
(oprac. i zdjęcia: Krzysztof Parzych)

LINKI:

Pokaz slajdów (Krzysztof Parzych)

Galeria zdjęć (Krzysztof Parzych)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak