Carskie Dęby (Hajnówka)


Trzeba przyznać, że nasze hajnowskie tzw. "Dęby Carskie" malowniczo prezentują się na tle błękitnego nieba (2009r.)
obwód pni na wys.130cm
300-400cm
wysokość drzew 22-25m
wykiełkowały XIXw
Dęby Hajnówki
Mapa hajnowski dębów

Grupa 8 dębów rosnący przy ulicy Białowieskiej w Hajnówce. Drzewa mają stosunkowo niewielka kolumnę pnia i dość mocno rozłożyste korony – słowem pokrój drzew rosnący na otwartej przestrzeni! Zawsze przejeżdżałem koło nich kiedy wybierałem się do "Cara-Dębu" – jako start swojej wyprawy mając centrum Hajnówki! Trzeba przyznać, że drzewa nadają specyficzny urok ulicy Białowieskiej i dobrze korespondują z jej nazwą.

   Drzewa, jak na dęby z rosnące na terenie Hajnówki, mają słuszne rozmiary: obwód 300-400cm, wys.22-25m. Szacunkowy wiek zamyka się w przedziale 120-200 lat.

  W śród Hajnowian powszechna używana jest nazwa „ Carskie Dęby” – niestety etymologii tej nazwy nie znamy. Być może związana jest ona z obecnością carów Rosji na tym terenie w XIX i na pocz. XXw.

   Żywotność drzew dobra i nie zanosi się, żeby w bliżej sprecyzowanej przyszłości miały nam paść! W okresie wiosenno-letnim ich korony obficie pokryte są liśćmi, na pniach kora pełna – owocników grzybów brak. (oprac. Krzysztof Parzych, Tomasz Niechoda, zdjęcia: Krzysztof Parzych)


 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak