Zakłady Maszynowe Hamech (Hajnówka)


Biurowiec "Hamech" - Hajnówka (2009r.)
Rok założenia  firmy 1951r.
Oficjalna strona Zakładów Maszynowych "Hamech"

Firma produkująca maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego, meblarskiego i leśnictwa. Zakład istnieje w Hajnówce od 24 października 1951.

Historia

  Zakład został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 24.10.1951 r. pod nazwą „Hajnowski Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa”. Przedsiębiorstwo powstało na bazie warsztatów mechanicznych Zarządu Kolejek Leśnych przekazanych wg stanu na dzień 31.12.1951 r. z Państwowej Centrali Drzewnej w Warszawie, a działalność swoją rozpoczęło 01.01.1952 r. Do 1960 r. zbudowano dwie hale produkcyjne , budynek administracyjny , dwa budynki mieszkalne. Od 1964 r. zaczęto produkować maszyny i urządzenia na potrzeby leśnictwa , uruchomiono produkcją podwozi dla traka polowego. 1965 r. wdrożono produkcję suszarni tarcicy oraz gilotyn do okleiny i sklejki , suszarnię do runa leśnego "Leśniczanka" , przyczep kłonicowych do wywózki drewna z lasu, przenośniki dla fabryk płyt wiórowych. 1967 r. rozpoczęto budowę przyczep do ciągników " Dzik". Od 1970 r. zakład produkował maszyny na potrzeby zakładów przerobu drewna i eksploatacji lasu. W 1979 r. produkowano ok. 40 typów maszyn i urządzeń. Zatrudnienie w tym czasie wynosiło 539 osób. W 1986 r . uruchomiono produkcję obrabiarek do drewna. Pod koniec lat 90. produkowano między innymi kotły c.o. W roku 1990 zakład zmienia nazwę na Zakłady Maszynowe Hamech w Hajnówce. Na podstawie Aktu Komercjalizacji z dniem 01.01.2008 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w firmę pod nazwą Zakłady Maszynowe „Hamech” Sp.z.oo. Firma specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów suszarniano-energetycznych, a także modernizacji starych kotłowni i suszarń na bazie sprawdzonych technologii.

Produkcja

Suszarnie przeznaczone do suszenia tarcicy i półfabrykatów z drewna iglastego i liściastego do żądanej wilgotności końcowej.

• Parzelnie wysokotemperaturowe – urządzeniem typu komorowego przeznaczonye do termicznej modyfikacji drewna gatunków iglastych i liściastych, w atmosferze pary wodnej i temperaturze do 200° C w celu polepszenia niektórych właściwości fizyko-chemicznych oraz przebarwienia drewna.

• Ekologiczne kotłownie – kompleksowe wyposażenie kotłowni przeznaczonych do spalania rozdrobnionego drewna i uzyskania na tej drodze ciepła na cele grzewcze centralnego ogrzewania lub cele technologiczne. Kotłownie budowane są na bazie urządzeń AZSD, kotłów wodnych i zestawów grzewczych typu ZGH.

• Obrabiarki do drewna
Obtaczarka DF-140 do obróbki drewna na okrągło w zakresie średnic fi 40-150mm.
Pilarka formatowa TYP DFTP-400 – wysokowydajna maszyna z piłą podcinającą i ruchomym stołem o długości (wg wyboru 1600, 1900, 2800, 3200 mm).

• Ściana lakiernicza
Ściana typu SWS – urządzenie wentylujące obszar stanowiska roboczego natrysku oraz wychwytującym mgłę powstającą przy malowaniu natryskowym przedmiotów.

• Suszarnie pozostałe– suszarnia do tytoniu , suszarnia do owoców, warzyw, ziół , suszarnia do pieczywa.(oprac. i zdjęcia: Krzysztof Parzych)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak