Dąb Krzysztof


 
Lektura bynajmniej nie "Kamasutry" w cieniu "Krzysztofa" (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.) 604cm
obwód pnia na wys.180cm(2009r.) 560cm
obwód pnia u podstawy(2009r.) 750cm
wysokość drzewa 38.6m
 wysokość kolumny pnia do pierwszej gałęzi
 20m
 całkowita wysokość kolumny pnia  26-27m
wykiełkowało XVIIw.
Najpotężniejsze dęby (Puszcza Białowieska)
 

Jeden z najlepiej zatajniaczonych dębów Puszczy Białowieskiej, rośnie na takim zadu.. - no wiecie o co nam myśli , że jestem przekonany, że niewiele osób było przy nim!

   Zresztą ma swoją specyfikę, która polega na tym ,że nikt kto widzi po go raz pierwszy nie chce uwierzyć, że to drzewo na wys.130cm ma ponad 6 metrów obwodu pnia. Zawsze zastanawiałem się skąd się bierze ta trudność w ocenie rzeczywistych rozmiarów tego drzewa. Zrozumiałem to w tym roku - kiedy wraz z Januszem Korbelem ponownie stanąłem pod tym drzewem. Janusz widząc go także wyraził wątpliwość, że ten dąb może mieć aż taki duży obwód. Wtedy zastanowiłem się na tym baczniej i wydaje mi się, że znalazłem odpowiedź (zresztą wspomina o tym ale dość lakonicznie (w przypadkach świerków) także prof. Karpiński). O ocenie na tzw. „oko” obwodu drzewa decydują dwa czynniki:

1) Procent widoczności dla obserwatora kolumny pnia drzewa – im większy tym obwód wydaje się mniejszy
2) bliskość innych drzew w sąsiedztwie obserwowanego drzewa – będących dla obserwatora punktem odniesienia

   W przypadku tego dębu sytuacja jest następująca: w bliskości jego pnia brakuje innych drzew, a i las jest w tym miejscu na tyle rzadki, że kolumna pnia tego dębu do kilkunastu metrów wysokości może być lustrowana nawet z dużej odległości.

   A kolumna pnia do pierwszej gałęzi tego dąbu w najwyższym stopniu budzi szacunek, bo strzela ona w górę na 20 metrów i jest potężna – w mojej ocenie potężniejsza niż ta, którą można podziwiać u „Króla Nieznanowa”. W sumie pod względem wysokości kolumny pnia do pierwszej gałęzi drzewo to ustępuje tylko kilku innym dębom puszczańskim (m.in. "Dębowi Małgosi").

   Inną ciekawostką jest to, że ten dąb spełnia kryteria Klasycznego Dębu Białowieskiego.

   Korona drzewa rozłożysta, ale już w znaczny stopniu przerzedzona. W sumie jest to potężne drzewo ,którego wiek w przybliżeniu można oszacować na ok.400 lat.

   Kilkanaście lat temu drzewo straciło potężny konar, który spadając uszkodził fragment pnia wybijając w nim sporą dziurę!

   Mam w Puszczy Białowieskiej drzewa noszące imiona i to nie tylko królów Polski, Na przykład w BPN rośnie potężny „Dąb Maciek” i trochę mniejsze, ale wcale nie małe „Dąb Piotr” czy „Dąb Jędrek” . Nawiązując do tej - przecież nie zapoczątkowanej przeze mnie tradycji - postanowiłem na patrona drzewa w tym przypadku poprosić Pana Krzysztofa Parzycha i drzewu imię Krzysztof nadać. Imię wcale niegorsze od innych imion, a na białowieskiej mapie dębowej imię do tej pory zupełnie nieobecne, bo jakoś i w Starej Białowieży żadnego dębowego Krzysztofa nie uraczysz, nawet w ilościach, które zwykliśmy nazywać śladowymi !

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

 

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"


 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak