Filety z dzika po białowiesku
40 dkg polędwicy lub schabu bez kości z dzika,
2 dkg mąki,
tłuszcz,
1 bułka wrocławska na grzanki,
0,5 kg świeżych grzybów,
8 dkg cebuli,
100 ml śmietany,
2 żółtka,
nać pietruszki,
sól,
pieprz.
Umyte i wyżyłowane mięso pokroić na 2 porcje. Rozklepać tłuczkiem zwilżonym wodą, nadając im kształt wydłużonego liścia. Po posypaniu przyprawami i mąką usmażyć. Pokroić bułkę w plastry grubości 2 cm, okroić ze skórki, usmażyć i przykryć filetami. Oczyszczone i opłukane grzyby pokroić w paseczki. Obrać cebulę, opłukać ją i drobno pokroić. Usmażyć, dodać grzyby i dusić do miękkości. Następnie wymieszać ze śmietaną, żółtkami i posiekaną nacią pietruszki. Doprawić, obłożyć filety, dusić kilka minut. Podawać z ziemniakami i surówką.
Kawa po białowiesku
W tygielku należy trzykrotnie zagotować zmieloną kawę ziarnistą z cukrem i odrobiną miodu (oczywiście puszczańskiego) a potem dolać od 25 do 50 gramów „Żubrówki”.
Pieczeń z żubra
1 kg mięsa z żubra,
0,20 kg włoszczyzny,
2-3 ziarenka pieprzu i ziela angielskiego,
6 goździków, kawałek cynamonu,
4 listki laurowe,
2 łyżki tartego chrzanu,
sól i pieprz do smaku,
2 łyżki marmolady morelowej,
1 łyżka rodzynek,
szczypta cukru,
sok z cytryny,
szklanka kwaśnej śmietany,
łyżeczka mąki ziemniaczanej,
2 szklanki wytrawnego czerwonego wina.
Umyte i wyżyłowane mięsa zalać mlekiem, odstawić na noc w chłodne miejsce. Wyjąć, wypłukać, osuszyć, natrzeć przyprawami i odstawić na 2-3 godziny. Zalać winem. Następnie wstawić do piekarnika i piec, aż będzie miękkie.
Sos powstały z pieczenia przecedzić przez sito. Rozprowadzić mąkę ziemniaczaną, dodać śmietanę. Zagotować, dodać jeszcze marmoladę morelową, rodzynki i doprawić to wszystko chrzanem.
Zrazy z jelenia po białowiesku
50 dkg combra lub udźca bez kości,
2 dkg mąki,
tłuszcz,
5 dkg obranych z łupin orzechów włoskich,
3/4 szklanki śmietany,
4 dkg koncentratu pomidorowego,
4 dkg przecieru z suszonych śliwek,
sól,
pieprz,
rozmaryn,
przyprawa do zup.
Pozbawione błony i wyżyłowane mięso umyć i pokroić w cienkie szerokie plastry (na 2 porcje) ukosem. Rozklepać tłuczkiem zwilżonym wodą i uformować ręką i nożem okrągłe zrazy grubości 1 cm. Posypać przyprawami i oprószyć mąką. Zrumienić z obu stron. Sparzone orzechy obrać ze skórki, posiekać i połączyć ze śmietaną, koncentratem pomidorowym, przecierem i przyprawami. Zalać zrazy. Dusić kilka minut i doprawić. Podawać z ziemniakami i mizerią.