Dubińska Ferma Jeden z drewniany domu w Dubińskiej Fermie (2010r.)

Dubińska Ferma to położona przy Puszczy Białowieskiej malutka i cicha wieś, z tradycyjną, drewnianą zabudową.
 
   Wieś ma bogatą, kilkusetletnią historię. Według opowieści najstarszych mieszkańców wsi kiedyś na terenie Dubińskiej Fermy był folwark Dubiny, który został założony w 1639 r .Właściciel zatrudnił grupę chłopów pańszczyźnianych których osadził na 15 włókach ziemi. Mieszkał w dworku koło którego były wykopane dwa stawy.
 
  Od XVIII wieku funkcjonowały w niej znane na całą okolicę gorzelnia oraz browar. Pozostałym do dziś jedynym śladem świetności dawnych manufaktur są dwa niewielkie stawy oraz rózne przedmioty znajdowane przy okazji prac ziemnych. Kopiąc dół można natrafić na drewniane, świetnie zachowane rurociągi z wypalanych pni świerkowych, transportujące wodę z leśnych źródlisk do manufaktur. Nie sposób też nie zauważyć pozostałości po starym, carskim trakcie, wzdłuż którego leży wieś. To miejsce polecane miłośnikom Puszczy Białowieskiej, szukającym ustronnego i kameralnego zakątka, do którego będzie można wrócić z puszczańskich rowerowych i pieszych szlaków. Blisko stąd do miejsc, których nie sposób zapomnieć: Ścieżka Żebra Żubra, Szlak Dębów Królewskich, Miejsce Mocy  i wiele innych.
 
  Ale Puszcza Białowieska to też 11-to kilometrowa, uwielbiana zwłaszcza przez dzieci kolejka wąskotorowa, z odkrytymi wagonikami, jadąca wolniutko przez pradawną Puszczę, z przystankami przy rezerwatach przyrody. To także ponad 360 pomników przyrody, punkty widokowe, znakowane turystyczne szlaki piesze i rowerowe. Pasjonaci spływów kajakowych niewątpliwie zainteresują się urokliwą rzeką Narewką. Szukających ochłody w letnie upały na pewno skusi Zalew Siemianówka, największe jezioro w tej części Polski. (oprac. i zdjęcia: Rafał Skiepko)

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak