Zwierzyńska Ewa


Ewa Zwierzyńska
Strona internetowa Ewy Zwierzyńskiej

Ewa Zwierzyńska (z d. Piotrowska) – lekarz internista, podróżniczka, fotograf, dziennikarka, miłośniczka rodzimych krajobrazów i Puszczy Białowieskiej.

  Urodziła się 2 maja 1973 roku w Bielsku Podlaskim. Córka Leoncjusza i Krystyny (z d. Ciechanowicz).

  Ukończyła Szkołę Podstawową Nr 1 w Bielsku Podlaskim, następnie Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Studiowała medycynę w Akademii Medycznej w Grodnie i Białymstoku; studia ukończyła w 1998 roku. Jest lekarzem o specjalności internista. Pracowała najpierw w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku, a od 2010 roku pracuje w szpitalu w Dąbrowie Białostockiej. Mieszka w Nowodworcach k. Białegostoku.

  Po ukończeniu studiów medycznych przez 3 lata uczyła się fotografii, najpierw w Studium przy Fundacji „Fotografia dla Przyszłości”, a następnie w Warszawskiej Szkole Fotografii (obie szkoły w Warszawie). Jeżdżąc po Podlasiu i fotografując jego malownicze zakątki zaczęła odczuwać pewien niedosyt. Rzeczywistość, której doświadczała była tak bogata, że trudno było wszystko zawrzeć na zdjęciach. Zaczęła więc opisywać swoje podróże i zamieszczać je na stronie internetowej www.ewazwierzynska.pl. Jedna z zakładek tej strony poświęcona jest Puszczy Białowieskiej.

  Zainteresowania E. Zwierzyńskiej skupiają się wokół wartości kulturowej i przyrodniczej Podlasia jako krainy pogranicza narodów i religii, a także dzikiej, nie w pełni skażonej cywilizacją przyrody. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Puszcza Białowieska, do której stara się wracać tak często, jak to możliwe. Uwielbia odkrywać nowe, nieznane lądy w pozornie dobrze znanym, codziennym otoczeniu. Podczas podróży po Podlasiu odnalazła i doprowadziła do publikacji dalszą część wspomnień pisarza Józefa Rybińskiego, autora sagi o Podlasiu pt. „Słońce na miedzy”.

  Współpracuje z portalami www.mmbialystok.pl i www.mapakultury.pl, na których zamieszcza artykuły dotyczące kultury i przyrody Podlasia, a także z portalem www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu. W 2010 roku zrobiła film dokumentalny pt. „Muzyka to moje życie” o 100-letnim ludowym skrzypku Piotrze Juszkiewiczu ze wsi Zbucz. Opublikowała kilka krótkich artykułów w „Kurierze Porannym” i „Gazecie Wyborczej” oraz reportaż w „National Geographic Traveler” (Nr 5/2011). Wywiady z nią ukazały się w „Kurierze Hajnowskim” (Nr 293/2010) i „Czasopisie” (Nr 3/2011). (oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak