Dąb Agnieszki


 
Dąb w pełnej krasie (2011r.)
wysokość 43.6m
obwód pnia (2011r.) 387cm
wykiełkował XIXw.

Najwyższy znany dąb szypułkowy nie tylko Polski, ale też w Europy. Drzewo rosnie w rezerwacie ścisłym BPN, ma ładna kolumnę pnia i potężną koronę strzelająca konarami wysoko w górę. Drzewo jest wysokie jak 13 piętrowy wieżowiec!

 Żywotność drzewa bardzo dobra. Wiek można oszacować na ok. 200 lat.

  Przez wiele lat za najwyższy dąb białowieskich uchodził dąb rosnący w oddz.283 - miał mieć rzekomo 43 metry wysokości, ale wiele wskazuje na to, że pomiar tego drzewa został przeprowadzony mało precyzyjnie - faktyczna wysokość drzewa to "zaledwie" 38.6m. Potem przez kilka miesięcy za najwyższe drzewo w Puszczy Białowieskiej uchodził dąb rosnący w dolinie Orłówki, którego wysokość wynosi 42m. Jednak w kwietniu 2011 roku stracił palmę pierwszeństwa na rzecz opisywanego tutaj drzewa. Obecnie zajmuję pod tym względem 3 pozycję

  Dąb rośnie w pięknej części BPN – na żyzny siedlisku, obok niego rośnie jeden z najpotężniejszych dębów w Puszczy – olbrzym zwany przeze mnie „Dębem przy bagnisku”. Może to jego dzieciak – kto wie!

Drzewo otrzymała nazwę na cześc wielkiej miłośniczki przyrody Podlasia Pani Agnieszki Aleksiejczuk.

  Odnalezienie tego drzewa zrodziło pytanie o to, który z białowieskich gatunków drzew liściastych jest najwyższy. Do tej pory wydawało się, że bezapelacyjnie dominuje jesion wyniosły (44.4m), ale po odkryciu tego drzewa dystans dzielący maksymalne wysokości osiągane przez oba gatunki wynosi zaledwie 80 cm. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby jednak najwyższy drzew liściastym Puszczy Białowieskiej okazał się dąb szypułkowy – zwłaszcza, że drzew tego gatunku o obwodzie pnia większym niż 300 cm rośnie na terenie BPN ok.5 tys. i już znam kilkanaście o wysokości przekraczającej 40 metrów – dla porównania jesionów przekraczających 40 metrów znam ledwie kilka.(oprac. Tomasz Niechoda)
 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak