Stefan Modzelewski
|
Inżynier leśnik, dyrektor Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży w latach 1930-1934.
Stefan Modzelewski do grudnia 1929 roku pracował jako nadleśniczy Nadleśnictwa Kostkowo (DLP Toruń), a następnie został mianowany inspektorem Lasów Państwowych w białowieskiej Dyrekcji LP. Z dniem 1 grudnia 1930 roku powierzono mu kierownictwo DLP w Białowieży Tajemnicą poliszynela było w owym czasie, że S. Modzelewskiego protegował Adam Loret – dyrektor naczelny Lasów Państwowych. Stery DLP w Białowieży S. Modzelewski trzymał do końca maja 1934 roku. W czerwcu tegoż roku przejął je inż. Karol Nejman, który do końca maja 1931 roku był zastępcą S. Modzelewskiego, a następnie dyrektorem wołyńskiej DLP w Łucku. Jak wieść gminna niosła, powodem zwolnienia dyrektora S. Modzelewskiego z zajmowanego stanowiska było jego nietaktowne zachowanie się wobec pani prezydentowej podczas polowania reprezentacyjnego w styczniu 1934 roku (przy fotografowaniu ośmielił się on wziąć ją pod rękę i poprosić na lepsze miejsce; pani prezydentowa stanęła z boku).
W 1934 roku S. Modzelewski objął po Karolu Nejmanie stanowisko dyrektora DLP w Łucku. W czasie wojny był łącznikiem Rady Głównej Leśnictwa z wojskiem (RGL była centralnym ośrodkiem oporu leśników w Warszawie).
W czasie pracy w Białowieży dyrektor S. Modzelewski dużo wagi przykładał do organizowania i nadzorowania polowań reprezentacyjnych Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Doceniając zaangażowanie dyrektora w tym zakresie, Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich przyznał mu w 1931 roku Złoty Medal za Zasługi na Polu Łowiectwa, a w 1932 roku, z okazji rocznicy niepodległości, Prezydent RP nadał dyrektorowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za zasługi w administracji lasów państwowych.
S. Modzelewski brał też udział w życiu społecznym Białowieży. W 1931 roku stanął na czele Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białowieży, który został odsłonięty 3 czerwca 1934 roku. Był też prezesem Oddziału PCK w Białowieży.
Czasami wcielał się w rolę przewodnika ważnych gości odwiedzających Białowieżę. Oprowadzał m.in. wycieczkę dyplomatów i gości zagranicznych, którą w lecie 1931 roku zorganizował do Puszczy Białowieskiej wiceminister spraw zagranicznych płk Józef Beck.
W maju 1934 roku dyrektor S. Modzelewski został ojcem chrzestnym żubrzyczki „Faworytki” (w takiej samej roli, ale dla innej żubrzyczki, wystąpił wówczas dyrektor naczelny LP Adam Loret). (Oprac. Piotr Bajko)