Hakuba Kira


 
 Kira Hakuba
(z d. Waszkiewicz). 1970 r.

Kira Hakuba (z d. Waszkiewicz) – magister wychowania fizycznego, sportsmenka, trener sportowy, wykładowca, poetka.

  Urodziła się 13 czerwca 1940 roku w Białowieży, w rodzinie drogomistrza Aleksandra Waszkiewicza i Serafiny z d. Borodowska, wywodzącej się ze szlachty zaściankowej z okolic Prużany (ród Niemirowiczów). W 1954 roku ukończyła Szkołę Podstawową w Białowieży. W czasie nauki dała się poznać jako jedna z najlepszych lekkoatletek szkoły. W 1953 roku uczestniczyła w mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie – została wicemistrzynią woj. białostockiego. Brała też udział w mistrzostwie Polski w saneczkarstwie. Była członkinią założonego w Białowieży przez p. Sagana Ludowego Zespołu Sportowego „Żubr”.

 Zainteresowania sportowe spowodowały, że postanowiła kształcić się dalej w tym kierunku. W latach 1954-1959 uczyła się w Technikum Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie, a następnie, mając fundowane stypendium, studiowała (w latach 1959-1963) w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i w tym samym czasie pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego w Technikum Ekonomicznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej w Zgierzu k. Łodzi. Tutaj uczestniczyła w budowie sali gimnastycznej i boiska szkolnego. W czasie nauki w szkole średniej należała do kadry juniorów piłki ręcznej, a potem, będąc na AWF, grała przez 8 lat w I lidze.

 Po uzyskaniu w 1964 roku tytułu magistra wychowania fizycznego, rozpoczęła pracę w Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała do 2010 roku, początkowo jako magister WF-u, następnie wykładowca i starszy wykładowca. W latach 1967-1970 była trenerem piłki ręcznej kobiet.

  Od 1993 roku zajmuje się pisaniem wierszy, przygotowuje do wydania własny zbiorek. Pisze także wspomnienia i anegdoty z życia Białowieży. Autorka m.in. wiersza „Białowieża – moja miłość”, którego tytuł zapożyczył dla swojej książki Piotr Zaborny.

  Zamężna od 1970 roku, ma dwoje dzieci – córkę Małgorzatę i syna Andrzeja. Mieszka w Warszawie, jednakże często odwiedza dom rodzinny w Białowieży.

  Posiada czworo rodzeństwa: Łarysę (ur. 1938) – odeszła na emeryturę ze stanowiska zastępcy dyrektora administracyjnego SGPiS w Warszawie; Aleksandra (ur. 1942) – absolwent AWF i Akademii Medycznej w Warszawie, ortopeda związany z Otwockiem; Wiktora (1946-2007) – inżyniera, absolwenta Politechniki Warszawskiej; Lidię (ur. 1948) – absolwentkę Akademii Medycznej, do dzisiaj pracującą jako lekarz w Piszu. (Oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak