Pysznik dębowiec (Eurythyrea quercus )


 
Białowieski Pysznik dębowiec (Eurythyrea quercus )
 

Gatunek bardzo rzadki, południowy i ciepłolubny, relikt puszczański. Objęty ochroną gatunkową. Występuje w środkowej i południowej Europie, na Kaukazie i w Dagestanie. Obecnie znany tylko z dwóch stanowisk w Polsce – właśnie Puszczy Białowieskiej i Rogalina w Wielkopolsce.

Związany z ciepłymi, dobrze naświetlonymi dojrzałymi dąbrowami i luźno stojącymi, starymi dębami.

Podczas wędrówki w lipcu 2011 roku pod rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego udało nam się go spotkać dojrzałego osobnika siedzącego na liściach świeżo powalonego dębu. Na szczęście rezerwat ścisły gwarantuje, że ten a i także inne osobniki tego gatunku mogą się czuć bezpiecznie nie tylko ze względu na brak działalności gospodarczej w tej części Puszczy, ale też dlatego, że nie padną łupem jakiegoś kolekcjonera i nie skończy na szpilce.

Larwy rozwijają się w pniach lub grubych konarach starych, ale jeszcze żywych dębów, posiadających martwice boczne (fragmenty pozbawione kory), lub w drzewach złamanych, silnie nasłonecznionych, zwykle w ich wyższych częściach. Dęby powinny mieć grubość co najmniej 50 cm; tylko wyjątkowo zasiedlane są cieńsze pnie. Jako rośliny żywicielskie larw, oprócz dębów, podawane są ponadto: kasztan jadalny, eukaliptus i buk zwyczajny. Imagines pojawiają się od końca lipca do początku września i zwykle przebywają w koronach drzew; aktywne są w najcieplejszych porach dnia. Na pniach można spotkać praktycznie tylko samice - w okresie składania jaj. Jaja są składane na pniach w miejscach pozbawionych kory. (na podstawie Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – prof. Jerzy M. Gutkowski , Tomasz Niechoda, zdjęcia: Marta Popławska)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak