Porostnica wielokształtna ( Marchantia polymorpha)


 
Porostnica wielokształtna (łac. Marchantia polymorpha)

Duży wątrobowiec plechowy, tworzący rozległą darń. Na górnej powierzchni plechy wzdłuż żebra licznie występują miseczkowate twory o ząbkowanym brzegu, służące do rozmnażania wegetatywnego, zawierające soczewkowate, zielone, wielokomórkowe rozmnóżki.

   Gatunek o zmiennych wymaganiach siedliskowych. Rośnie w miejscach wilgotnych (brzegi rzek i jezior, torfowiska niskie, podmokłe łąki, ściany skalne) lub w wodzie popularny w całej Polsce, występuje także  w Puszczy Bialowieskiej, osobinika prezentowanego na zdjeciu  został przeze mnie i Agnieszkę spotkany w olsie w rezerwacie ścisłym Bialowieskiego Parku Narodowego.

   Preferuje wody o odczynie obojętnym. Nie jest to typowy mech wodny, lecz gatunek charakterystyczny dla siedlisk podmokłych, zwykle zanurzony wyłącznie podczas wysokich stanów wody. Podczas niskich stanów wody zwykle wynurzony ponad powierzchnię wody. Podczas średnich i wysokich stanów wody częściowo lub całkowicie zanurzony. (oprac. Agnieszka Grabowska i Tomasz Niechoda, zdjęcie: Agnieszka Grabowska)
 

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak